وبلاگ

مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک شامل مقاومت بیشتر ، هزینه پایین تر ، جابه جایی راحت تر ، ایجاد محدودیت های کمتر و ... می باشد.

مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک

یکی از روش های اجرای سقف در ایران ، سقف تیرچه یونولیت است . اجرای این سقف ، مزایای زیادی برای سازندگان دارد. سقف تیرچه بلوک ، یک شبکه تیر دال یک سویه با مقطع (T) مانند می باشد.

سرعت بالای اجرای پروژه های دارای سقف یونولیتی و راحتی کار آنها سبب شده است که روش  اجرای سقف یونولیتی به سایر روش ها ترجیح داده شود. اگر از سازندگان و مهندسان هستید و در انتخاب روش ایده آل برای اجرای سقف سازه خود تردید دارید ، بهتر است به مطالبی که در ادامه بیان می کنیم توجه فرمایید.

به حداقل رساندن تعداد ستون ها در سقف های یونولیتی

یکی از مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک ، کاهش تعداد ستون ها است. سقف های یونولیتی دارای تیرچه های متعامد و دال فوقانی است که عملیات آرماتوربندی و بتن ریزی آن به صورت درجا انجام می شود. همین مسئله موجب مقاومت خمشی بسیار زیادتری در مقایسه با سقف های تیرچه بلوک می شود. لذا یونولیت ها برای دهانه های بلند ، بسیار شایسته و ایده آل هستند و همین مسئله موجب به حداقل رساندن ستون ها می شود.

حذف کلی تیرهای میانی با استفاده از یونولیت‌های سقفی

مشکل سقف های تیرچه بلوکی این است که لزوماً به استفاده از دهانه های قاب خمشی به منظور سیستم لرزه‌بر نیاز است و تیرها باید در نقش یک تکیه گاه برای مهار و هدایت بار سقف ، حضور داشته باشند. اما در سقف های یونولیتی شرایط متفاوت است و اصلاً نیازی به تیرهای میانی نیست. بنابراین ارتفاع مفید طبقات به بیشترین حالت ممکن می رسد. این ویژگی ، یکی از مهمترین مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک است. قطعاً در این حالت عملیات خاکبرداری با ارتفاع کمتری انجام می شود که این مسئله یک اتفاق دو سر سود است.

نبود بلوک های سیمانی و تیرچه های پیش ساخته

در سقفی که به صورت یونولیتی اجرا می شود ، قالب ها به جای بلوک های سیمانی مورداستفاده قرار می گیرند. آرماتوربندی درجا و حذف بسیاری از محدودیت های دست و پاگیر در نصب آرماتور موجب عدم نیاز به بکارگیری تیرچه پیش ساخته می شود. این موارد از هر نظر موجب کاهش هزینه ها می شود. اگر زمین لرزه ای رخ دهد ، این بلوک ها ناگهان بر سر افراد سقوط نمی کنند و مشکل بلوک های سیمانی را ندارد.

عدم آسیب دیدگی یونولیت ها ، یکی از مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک

مشکل تیرچه بلوک این است که در زمان بتن ریزی به خوبی آب ها را به خود گرفته و پیش از انجام سایر اقدامات لازم برای اجرای سقف ، بتن به یک سختی می رسد و معیارهای موردانتظار ما را از دست می دهد. در این حالت ساختار بتن دچار صدمه هایی می شود که این صدمات در زمان بروز حوادث ناگواری مانند انفجار و زمین لرزه و ... خود را نشان می دهند. اما یونولیت ها این مشکل را ندارند.

سازگاری با محیط زیست ، از مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک

سازه هایی که دارای سقف یونولیتی هستند ، به دلیل نداشتن مواد اشتعال زا در درون ساختار خود هرگز سبب گسترش آتش سوزی در زمان حریق نمی شوند. قالب های یونولیتی را از مواد پلیمری درست می کنند که بازیافت می شوند و اصلاً به محیط زیست زیانی وارد نمی کنند. اما سازه هایی که دارای سقف تیرچه ای هستند ، این مزیت را نداشته و اگر دچار آتش سوزی شوند به شدت آلودگی تولید می کنند و محیط زیست را تخریب می کنند.

کاهش مصرف مصالح ساختمانی

یکی از مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک ، کنترل و نظارت دقیق بر کیفیت کار و کاهش مصرف مصالح ساختمانی مانند بتن و میلگرد است. سقف های یونولیتی به گونه ای اجرا می شوند که کارهای مهمی مانند آرماتوربندی و بتن ریزی به شکل درجا انجام می شود که امکان نظارت جامعی را فراهم می کند. اما تیرچه های بلوکی را باید در کارخانه درست کرد که این مسئله سبب می شود نتوان کوچکترین نظارتی بر روند ساخت محصول داشت. بنابراین دو مسئله مهم در اینجا وجود دارد که کاهش مصرف مصالح و نظارت بر کیفیت کار است.

ایجاد آرامشی برای ساکنین

یکی از مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک ، حذف ارتعاشات سقف و به حداقل رساندن امواج صوتی است. زیرا حجم اعظم یونولیت ها را هوا تشکیل داده است. این مسئله سبب می شود که امواج صوتی و ارتعاشات به خوبی توسط یونولیت جذب شود و سروصدا و لرزش به طبقات پایین انتقال پیدا نکند. اما در سازه هایی که سقف آنها با بلوک های تیرچه ای درست شده است ، سروصدا سریعاً به طبقات پایین منتقل شده و آرامش ساکنین را برهم می زند.

عدم ایجاد درز سرد در سقف یونولیت ، از مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک

سقف های تیرچه بلوک به سبب وجود تیرچه های پیش ساخته دچار درزهای سردی در میان فضای بتن پاشنه و بتن سقف می شود. این مسئله مقاومت و پایداری سقف را در معرض خطر قرار می دهد. ولی خوشبختانه در سقف های یونولیتی به صورت یکجا بتن ریزی انجام می شود و همین مسئله سبب می شود که یکپارچگی حاصل موجب افزایش مقاومت سقف شود.

نتیجه گیری

با بررسی مزایای یونولیت نسبت به تیرچه بلوک متوجه می شویم که استفاده از یونولیت برای اجرای سقف بسیاری از مشکلات سقف های بلوکی را حذف می کند. البته یک نکته از اهمیت زیادی برخوردار است و آنهم استفاده از یونولیت های سقفی باکیفیت است.

یونولیت های بی کیفیت اصلاً نمی توانند کیفیت و مقاومت سازه را افزایش دهند. مجموعه ایران یونولیت به ساخت باکیفیت ترین یونولیت های سقفی با توجه به استانداردهای لازم اقدام می کند. کیفیت محصولات این مجموعه با کیفیت محصولات خارجی مشابه ، برابری می کند. بنابراین برای بهره مندی از مزایای گفته شده توصیه می کنیم که یونولیت های موردنیاز خود را از این مجموعه خریداری کنید. مقاومت بالا ، طول عمر بالا ، عایق سازی بسیار خوب ، سبکی بلوک های یونولیتی ، کیفیت بسیار خوب و ... از ویژگی های یونولیت های ساخت ایران یونولیت هستند.

مدیر تولید

ارتباط با مدیر تولید ایران یونولیت
ارتباط با مدیر تولید : 09121398911

مدیران داخلی

مدیران داخلی ایران یونولیت
ارتباط با مدیران کنترل کیفیت : 09127110324 09127102039

مدیریت

مدیریت مجموعه ایران یونولیت
ارتباط با مدیریت : 09122062720

ساعات کاری

ما در ایران یونولیت در انواع خدمات مرتبط با یونولیت و قالب سازی در خدمت شما هستیم. ساعات کاری ما به صورت زیر است:

شنبه تا چهارشنبه: 9:30-16:30
پنجشنبه و جمعه: تعطیل
تلفن: 44801212 - 021 ده خط ویژه

تماس با ما

آشنایی بیشتر با ایران یونولیت

بنام خداوندی که بخشندگیش بی اندازه و مهربانیش همیشگیست.

مجموعه تولیدی صنعتی ایران یونولیت با سهامی خاص افتخار تولید یونولیت و پلاستوفوم در راستای فرمایش مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال دارد.

همکاری شرکتها و برندهای معتبر ایرانی و تداوم همکاری با این شرکتها نمونه صداقت و پشتوانه ما میباشد.

خواهشمند است جهت تبادل اطلاعات و نوع در خواست خود از طریق راههای تماس با ما ارتباط برقرار فرمایید.