بررسی دستگاه برش حرارتی یونولیت

دستگاه برش حرارتی
دسته بندی:
چیکید محتوا
بررسی دستگاه برش حرارتی یونولیت

آیا می دانید ، که یونولیت های مادر توسطِ دستگاه برش حرارتی یونولیت به انواع یونولیت سقفی ، دیواری و … تبدیل می گردند!. بهره گیری از تجهیزات جدید در صنایع متنوع می تواند ، مزایای بسیاری داشته باشد و انجام امور گوناگون را ساده تر نماید . یونولیت به عنوان یکی از کاربردی ترین مواد پلیمری معرفی می شود ، که از به هنگام کشف تا اکنون انقلاب عظیمی در صنایعی چون ؛ ساختمان سازی و بسته بندی یا … ایجاد نموده است .

یونولیت در سه مرحله اصلی پیش انبساط ، تثبیت ، قالب گیری تولید می گردند ! در پایان بلوک های یونولیت مادر به واسطه ی دستگاه های برش حرارتی به انواع فوم سقفی ، دیواری و … تبدیل می گردند . ما در ادامه به بررسی همه جانبه این دستگاه ها خواهیم پرداخت .

مراحل برش حرارتی

دستگاه برش حرارتی یکی از قابل توجه ترین فرآیندهای تولید در صنایع گوناگون است و در درجه نخست به معنی بهره گیری از انرژی به اشکال متنوع برای بریدن هریک از مواد می باشد . برش حرارتی را می توانیم ، براساس الزامات زیر طبقه بندی نماییم ؛

 1. نوع تولید
 2. حامل انرژی
 3. فرآیند بعد از برش
 4. نوع مواد برش داده شده و ضخامت آن ها
 5. تحمل قطــعــاتی که بــرش خـــورده اســت
 6. فیزیک روند برش و اثر برجای مانده برروی مواد

معرفی دستگاه برش حرارتی

به عبارتی دستگاه برش حرارتی نوعی دستگاه است ، که با بهره مندی از انرژی گرما و حرارت مواد گوناگون چون ؛ پلاستیک ، پارچه ، یونولیت و … را برش می دهد . دستگاه برش اغلب حاوی قابلیت تنظیم دما و حرارت بوده و جهتِ برش هریک از انواع مواد می تواند ، در دماهایی گوناگون مورد استفاده قرار بگیرد .

دستگاه برش می تواند ، به صورت دستی یا اتوماتیک باشد و هریک می توانند ، مزیت ها و کاربردهایی متعدد داشته باشند . حرارت این دستگاه ها غالباً توسطِ المنت های حرارتی به تیغه یا سیم برش منتقل می شود و عملکرد دستگاه ها با نیروی برق است .

کاربرد دستگاه حرارتی در برش یونولیت

همانطور که گفتیم ، یونولیت ها در چند مرحله و به حالت بلوک های یونولیت مادر تولید می گردند و پس از انبار و ذخیره سازی در انبارها می تواند ، به انواع یونولیت دیواری ، ورقه ای و … تبدیل بشوند . حال در این میانه ها دستگاه برش حرارتی چه کاربردی دارد ؟

بلوک یونولیت مادر در اندازه بزرگ تولید شده و برای آن که به بلوک یونولیت ساختمان چون ؛ سقفی و ورقه هایی نازک تر تبدیل شود ، بایستی از دستگاه هایی مخصوص مثل ؛ دستگاه سی ان سی و دستگاه برش حرارتی استفاده نمود .

جهتِ برش فوم ها با استفاده از این قبیل دستگاه ها می توان ، ابتدا تنظیمات دستگاه را معین نمود و سپس یونولیت را در اندازه و سایز مدّنظر برش داد .

بیشتر بخوانید: یونولیت بسته بندی

نقش تیغ ها در برش فوم

علاوه بر دستگاه دستی و اتوماتیک می توان ، جهتِ برش یونولیت ها از ابزار دیگری استفاده کرد . مهم ترین این ابزارها ؛ المنت برقی ، تیغ و کاتر همچنین دستگاه CNC هستند .

روش برش یونولیت با دستگاه لیزری

دستگاه لیزری یا دستگاه CNC به عبارتی نوعی وسیله برش مدرن است ، که قابلیت های بسیاری دارند . این قبیل از دستگاه ها می توانند ، در دو مدل لیزری و فرزی تهیه شده و برای برش انواع مواد چون ؛ یونولیت ها مورد استفاده قرار گیرد .

برش یونولیت با استفاده از دستگاه برش حرارتی مزیت هایی بسیار دارد ، که دربرگیرنده موارد زیر است ؛

 1. این شیوه می تواند ، سرعت و دقّت عمل بالایی داشته در مقایسه با تیغ ، کارتر و المنت کارآیی بهتری دارد .
 2. برش یونولیت که از اندازه و ابعاد بزرگی برخوردار است ، با استفاده از تیغ و المنت مشکلات و چالش هایی بسیار به همراه دارد . حال با دستگاه برش لیزری بسیار راحت تر و سریع تر خواهد بود .
 3. بهره گیری از دستگاه لیزری امکان برش یونولیت در طرح و شکل هایی سه بعدی را مهیا می سازد .
 4. با استفاده از دستگاه برش حرارتی فوم ، یونولیت ها کاملاً یکدست و یک تکه برش داده خواهد شد .‌

روش برش یونولیت با استفاده از المنت برقی

یکی از قدیمی ترین شیوه ها و بهترین راه کارهای برش یونولیت بهره گیری از المنت برقی بوده ، که در مقایسه با ابزارهای ساده چون ؛ کارتر و تیغ مزایای بسیاری دارد . المنت برقی می تواند ، حتی برای برش منحنی یونولیت مناسب باشد .

ما از مهم ترین و قابل توجه ترین مزیت های استفاده از المنت برقی را می توانیم ، در موارد زیر خلاصه نماییم ؛

 1. شما می توانید ، از این روش برای برش انواع یونولیت های ضخیم استفاده کنید .
 2. برش بلوک یونولیت توسطِ دستگاه برش حرارتی کاملاً یکپارچه و صاف پیش می رود و هیچ گونه بریدگی و ناهمواری در سطح فوم نخواهد بود .

قیمت دستگاه برش حرارتی چقدر است ؟

این دستگاه ها هم اکنون می تواند ، در صنایع گوناگونی کاربرد داشته باشند .‌ به همین خاطر است ، که از تنوع و گستردگی بسیاری برخوردار می باشند و قیمت آن ها تحت تأثیر فاکتورها و پارامترهای گوناگونی خواهد بود .

برخی از مهم ترین عواملی که برروی قیمت دستگاه برش حرارتی اثرگذار است ، عبارت می باشد از ؛

 1. هزینه نصب
 2. هزینه حمل نقل
 3. نوسانــــات ارز
 4. اندازه و ابعاد دستگاه
 5. قطعات جانبی و تجهیزات
 6. نوع دستگاه با توجه به فرآیند برش

سخن آخر

دستگاه برش حرارتی به گونه ای از دستگاه صنعتی گفته می شود ، که با استفاده از دما و حرارت مواد گوناگونی چون ؛ پلاستیک ، فلزات یا … را برش می دهد . این دستگاه ها انواع متنوعی دارد ، که دربرگیرنده نوع دستی و اتوماتیک است .

حال از نظر فرآیند برش این دستگاه ها دربرگیرنده ؛ المنتی ، لیزری و … می باشد . قطعاً هریک از این دستگاه ها کاربردها و قابلیت های مختص به خود را دارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید یونولیت در تاکستان قزوین

خرید یونولیت در تاکستان قزوین

خرید یونولیت در تاکستان قزوین را از مجموعه ایران یونولیت انجام دهید که از برترین تولیدکنندگان یونولیت استاندارد در کشور می باشد. یونولیت با ویژگی

مشاهده »
خرید یونولیت در آبعلی

خرید یونولیت در آبعلی

خرید یونولیت در آبعلی را از کارخانه ایران یونولیت انجام دهید که یکی از تولیدکنندگان برتر یونولیت در ایران می باشد. یونولیت با ویژگی های

مشاهده »
خرید یونولیت در پرند

خرید یونولیت در پرند

خرید یونولیت در پرند را از بزرگترین تولیدکننده یونولیت در کشور انجام دهید که باکیفیت ترین این محصولات را با قیمت مناسب ارائه می کند.

مشاهده »
خرید یونولیت در اسلامشهر

خرید یونولیت در اسلامشهر

خرید یونولیت در اسلامشهر باید بر اساس درک درستی از کاربرد موردنظر و ویژگی ها و خصوصیات یونولیت باشد. اسلامشهر، مرکز شهرستان اسلامشهر می باشد

مشاهده »