وبلاگ

استفاده و بهره وری از یونولیت به عنوان یکی از مصالح ساختمان سازی ، نیازمند استفاده از محصول ویژه ‌ای تحت عنوان گچ مخصوص یونولیت است . این گچ ساختاری متفاوت با بقیه گچ ها داشته و بدون استفاده از آن ، نمی توان به سراغ یونولیت به عنوان یک مصالح ساختمانی رفت . در این مقاله این گچ ویژه را مورد بررسی قرار خواهیم داد .

گچ مخصوص یونولیت

بررسی گچ مخصوص یونولیت

گچ مخصوص یونولیت و یا گچ گیپتون در صنعت ساخت و ساز استفاده شده و به عنوان مکملی برای یونولیت های مخصوص ساختمان سازی شناخته می شود .

گچ ویژه یونولیت یک نوع گچ سفید بوده ، که برای ایجاد سطوح صاف و دقیق بر روی یونولیت ، سقف و دیوارها استفاده می شود . این نوع گچ حاوی موادی است که حجم و زمان خشک شدن آن را کاهش می دهد ، بنابراین به راحتی می توان سطوح ناهموار را صاف کرد .

از این محصول برای تزیین دیوارها و سقف ها استفاده می شود . این نوع گچ دارای خاصیت های صاف کننده بوده و می توان آن را برای ساخت طرح های مختلفی مورد استفاده قرار داد . همچنین به دلیل سهولت استفاده و تنوع در طرح ها ، در دکوراسیون داخلی و ساختمان های مدرن بسیار محبوب می باشد .

 

ویژگی گچ مخصوص یونولیت

گچ مخصوص یونولیت دارای ویژگی های خاصی بوده ، که به شرح زیر می باشد ؛

 1. قابلیت صاف کنندگی : این گچ مانند گچ سنتی برای صاف کردن سطوح بکار می رود ، اما قابلیت های بیشتری داشته و در این امر عملکرد بهتری از خود ارائه می دهد .
 2. خشک شدن سریع : این نوع گچ با سرعت خشک می شود ، بنابراین می توان به سرعت به مرحله بعدی ساختمان پرداخت و زمان ساخت را کاهش داد .
 3. سبک بودن : گچ مخصوص یونولیت در مقایسه با سایر نوع گچ ها ، وزن سبک تری دارد . با این وجود فشار وارده بر ساختمان کاهش خواهد یافت .
 4. نفوذ پذیری کم : این محصول به خاطر این که ، برای یونولیت اجرا می شود ، حداقل نفوذ پذیری را دارد و به سهولت بتوان آن را کنترل نمود .
 5. قابلیت عملکرد در اثر حرارت و رطوبت : این گچ در برابر حرارت و رطوبت مقاوم است و می تواند در شرایط محیطی مختلف عملکرد صحیحی را ارائه کند .
 6. ضد آتش : از جمله ویژگی های مهم گچ مناسب یونولیت مقاومت آن در برابر آتش است . این خاصیت ایمنی را افزایش می دهد و در صورت بروز حریق ، انتشار گرد و غبار و دود را کاهش می دهد .
 7. سازگاری با محیط زیست مفید : این گچ از مواد طبیعی و بازیافتی تهیه می شود و قابلیت بازیافت دارد . این امر به سازگاری با محیط زیست کمک می کند ‌.

 

نکات مهم پیرو استفاده از گچ مخصوص یونولیت

برای استفاده از گچ مخصوص یونولیت باید به نکات مختلفی توجه نماییم ، که چند مورد از آن به شرح زیر است ؛

 1. اجرای مناسب : برای به دست آوردن نتایج بهینه ، لازم بوده ، تا این گچ به خوبی نصب و اجرا شود . درصد ترکیب یونولیت با آب اهمیت زیادی داشته و نباید در این ترکیب خطایی رخ دهد .
 2. استفاده از تجهیزات مناسب : برای اجرای صحیح گچ ، لازم بوده از از تجهیزات مناسب مانند ؛ میکسر برقی ، ترازو و ابزارهای دیگر استفاده نمود . تمام ابزارهای مورد نیاز را فراهم نمایید .
 3. رعایت زمان خشک شدن : برای حداکثر استفاده از گچ مخصوص یونولیت ، باید تا زمان خشک کردن گچ صبر کنید ، عدم رعایت این مرحله می تواند باعث تأخیر در کار و همچنین کاهش کیفیت نهایی شود .
 4. ذخیره سازی مناسب : اگر هدف شما ذخیره کردن گچ مخصوص یونولیت است ، حتما به دما و رطوبت محیط توجه کنید ، این گچ باید در یک مکان خشک و عاری از رطوبت نگهداری شود .
 5. استفاده از پوشش های محافظ : استفاده از پوشش های محافظ مانند رنگ یا پوشش های ضد آب ، می تواند عمر مفید و کیفیت گچ را بهبود بخشد و از آسیب ها و خشک شدن زودرس آن جلوگیری نماید .
 6. رعایت مراحل پیش و پس از اجرا : به منظور اجرای صحیح گچ ، باید آماده سازی سطح قبل از اجرا و نکات پیرو نصب درست یونولیت بر روی سطح به خوبی رعایت شود ‌.

 

معایب گچ مخصوص یونولیت

گچ مخصوص یونولیت با وجود این که ، دارای مزایای زیادی است ، با معایب مختلفی نیز همراه است ، که به شرح زیر می باشد ؛

 1. آسیب پذیری در برابر رطوبت : این نوع گچ از جمله موادی است ، که حساسیت زیادی به رطوبت دارد . در صورتی که در محیط های با رطوبت بالا استفاده شود ، شکستگی و ترک خوردگی رخ داده و کیفیت نصب آن تحت تأثیر قرار می گیرد .
 2. نیاز به مراقبت و نگهداری : استفاده از گچ ویژه یونولیت نیازمند مراقبت و نگهداری صحیح است . به دلیل آسیب پذیری آن در برابر رطوبت و آب ، باید از پوشش های محافظ استفاده شود و در مواقع لزوم ، تعمیرات و بازسازی های مناسبی انجام گردد .
 3. محدودیت های استفاده : گچ مخصوص یونولیت به عنوان یک جایگزین برای متریال های دیگر در برخی از بخش های ساختمانی ارائه می شود ، اما ممکن است در بعضی از موارد محدودیت ها در استفاده از آن وجود داشته باشد . قبل از استفاده ، باید از توانایی و مناسب بودن گچ برای کار مورد نظر اطمینان حاصل کنید .
 4. ضعف در برابر ترکیب اشتباه : اگر میزان ترکیب گچ با آب از مقدار استاندارد کمتر یا بیشتر باشد ، این گچ به هیچ عنوان کارایی نداشته و استفاده از آن قطعا مشکلات زیادی را ایجاد می کند . از این رو بهتر بوده ، تا یک فرد ماهر این ترکیبات را انجام دهد .

با در نظر گرفتن معایب فوق ، می توانید تصمیم درستی در مورد استفاده از گچ مخصوص یونولیت بگیرید و مطمئن شوید که با توجه به شرایط محیطی و نیازهای خود ، به صورت بهینه از آن بهره مند خواهید شد .

 

کلام آخر

گچ مخصوص یونولیت یک محصول ویژه بوده ، که در کنار یونولیت می گیرد و با وجود آن ساختمان سازی به سبک مدرن امکان پذیر خواهد بود . توجه داشته باشید‌ ، که این گچ با سایر گچ ها فرق داشته و دارای ویژگی های فنی و ظاهری متفاوتی است . برای خرید بهترین گچ از خدمات و محصولات مجموعه ایران یونولیت بهره مند شوید .

مدیر تولید

ارتباط با مدیر تولید ایران یونولیت
ارتباط با مدیر تولید : 09121398911

مدیران داخلی

مدیران داخلی ایران یونولیت
ارتباط با مدیران کنترل کیفیت : 09127110324 09127102039

مدیریت

مدیریت مجموعه ایران یونولیت
ارتباط با مدیریت : 09122062720

ساعات کاری

ما در ایران یونولیت در انواع خدمات مرتبط با یونولیت و قالب سازی در خدمت شما هستیم. ساعات کاری ما به صورت زیر است:

شنبه تا چهارشنبه: 9:30-16:30
پنجشنبه و جمعه: تعطیل
تلفن: 44801212 - 021 ده خط ویژه

تماس با ما

آشنایی بیشتر با ایران یونولیت

بنام خداوندی که بخشندگیش بی اندازه و مهربانیش همیشگیست.

مجموعه تولیدی صنعتی ایران یونولیت با سهامی خاص افتخار تولید یونولیت و پلاستوفوم در راستای فرمایش مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال دارد.

همکاری شرکتها و برندهای معتبر ایرانی و تداوم همکاری با این شرکتها نمونه صداقت و پشتوانه ما میباشد.

خواهشمند است جهت تبادل اطلاعات و نوع در خواست خود از طریق راههای تماس با ما ارتباط برقرار فرمایید.