صفر تا صد اجرای سیستم تری دی پنل بدون استفاده از سازه فلزی یا بتنی

سیستم تری دی پنل
دسته بندی:
چیکید محتوا
صفر تا صد اجرای سیستم تری دی پنل بدون استفاده از سازه فلزی یا بتنی

برخلاف چندی پیش ، این روزها استفاده از مصالح جدید و مدرن چون ؛ یونولیت ها ، سیستم تری دی پنل و … رونق بسیار زیادی پیدا کرده است . در واقع مصالح جدید می توانند ، در کاهش مقدار هزینه ها و افزایش سرعت ساخت نقش پررنگی داشته باشند .

تری دی پنل یا دیوارهای پیش ساخته یونولیتی به عبارتی از موادی چون ؛ شبکه فولادی ، هسته مرکزی یونولیت ساخته شده و پس از نصب بتن پاشی می شوند . این قبیل از دیوارها دارای انواع گوناگونی هستند و می توانند ، جهتِ ساخت ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار گیرند .

ما در ادامه با شما بیشتر و بهتر درباره تری دی پنل و جوانب گوناگون آن صحبت خواهیم کرد . لطفاً با ما در ایران یونولیت همراه باشید .

تری دی پنل چه بوده و چند مدل دارد ؟

سیستم تری دی پنل یا دیوار سه بُعدی پیش ساخته به عبارتی ، نوعی دیوار آماده است . برای تولید این نوع از دیوارها ، از دو لایه شبکه فلزی و یک لایه مرکزی از جنس پلی استایرن یا یونولیت بهره گیری می گردد .

با توجه به این مسئله که شبکه فلزی درهم تنیده می شوند و پس از پاشیدن بتن برروی آن ها کاملاً به یکدیگر می چسبند ، از مقاومت و ایستادگی بسیار خوبی برخوردار هستند . این دیوارها برای نخستین بار طی سالِ 1967 توسطِ ویکتور وایزمن طراحی و ساخته شد .

امروزه دیوارهای یونولیتی شامل انواع گوناگونی چون ؛ تری دی پنل سقفی ، تری دی پنل باربر ، تری دی پنل غیر باربر ، و … می باشند . از مهم ترین مزیت های استفاده از سیستم تری دی پنل در صنایع ساختمان سازی عبارت است ، از ؛

نصب و اجرایی سریع و راحت ، وزن مناسب ، حمل و نقل ساده ، کاهش مقدار هزینه ها ، کاهش مصرف مصالح ساختمانی ، طول عمر طولانی ، عایق صوتی ، حرارت و رطوبت یا … !

نصب تری دی پنل بدون نیاز به سازه فلزی و بتنی

اغلب سیستم تری دی پنل در ساختمان هایی گوناگون جایگزین مصالح سنتی چون ؛ بلوک و آجر یا … می گردند . شیوه رایج استفاده از این دیوارها زمانی می باشد ، که اسکلت ساختمان تمام شده است . این اسکلت ها به حالت فلزی و بتنی خواهد بود ، ولی این نوع دیوارها بدون استفاده از سازه فلزی و بتنی هم به کار برده می شود .

مراحل نصب دیوارهای تری دی پنل به حالت زیر است ؛

  1. ایجاد بستر و اجرای بتن مگر

در مرحله مقدماتی برای نصب سیستم تری دی پنل بدون استفاده از سازه فلزی یا بتنی و پس از طراحی نقشه و گودبرداری یا … بایستی فونداسیون اصلی آماده بشود ‌. برای این کار از بتن مگر استفاده می کنند ، که بتنی با مقدار عیار کم است .

این نوع بتن تنها برای تراز شدنِ سطح زیرین فندانسیون و آماده سازی آن مورد استفاده قرار می گیرد . ضخامت بتن مگر برابر است ، با ده الی پانزده سانتی متر .

  1. آرماتوربندی و قالب بندی فونداسیون

پس از اجرای مراحل فوق نوبت به آرماتوربندی می رسد . این کار با توجه به استانداردها و ضوابط انجام خواهد شد . پس از مرحله آرماتوربندی در نصب سیستم تری دی پنل باید قالب بندی فونداسیون انجام بشود .

پس از طیِ مراحل آرماتوربندی و قالب بندی فونداسیون نوبت به بتن ریزی اوّلیه خواهد رسید ، تا فونداسیون اوّلیه ساختمان آماده اجرای پنل تری دی گردد .

  1. نصب پانل پیش ساخته دیواری

پس از انجام مرحله آرماتوربندی و بتن ریزی و خشک گردیدن آن نوبت به مرحله نصب پانل دیواری می رسد . جهتِ انجام این کار سیستم تری دی پنل بنابر نقشه و به کمک میل‌گردهای که از پیش در درون بتن نصب گردیده در جای خود ثابت می گردند . به حالتی که در ابتدا چهارچوب اصلی بنا نصب و اجراء خواهد شد .

در نصب این نوع از دیوارها بایستی با بهره مندی از آرماتور و با کمک میلگرد داربست دیوار را در جای مخصوص خود تثبیت نمود . سپس آن ها را با دقّت فراوان به یکدیگر متصل کرد . اتصال دیوارها به همدیگر اهمیت بسیاری داشته و باید با استفاده از سیم مفتول محکم به حالتی اصولی پیش برود .

  1. اتصال پانل سقفی

پس از ثابت شدن پانل دیواری در جای خود و اتصال آن ها به یکدیگر ، نوبت به اجرای سیستم تری دی پنل سقفی خواهد رسید . برای انجام این کار می توان ، با استفاده از مفتول فولادی و آرماتور گوناگون پنل سقفی را به دیواری وصل نمود ‌.

  1. اجرای بازشو در قسمت دیوارها

مرحله بازشو که برای نصب درب و پنجره صورت می پذیرد ، پیش یا پس از نصب سیستم تری دی پنل سقفی صورت می پذیرد . در این مرحله بایستی موقعیت و مکان درب و پنجره ها معین بشود و بازشوی آن ها اجراء گردد . زیرا پس از پایان کار امکان اجرای بازشوها وجود ندارد !

  1. نصب پنل سقفی و عملیات شمع بندی

پس از اجرای تمامی مراحل فوق الذکر ، بایستی برای نصب سقف ساختمان اقدام نمود . همانطور که گفته شد ، پانل سقفی بایستی به خوبی و با استفاده از جوشکاری و … به دیوار خارجی وصل شوند .

پس از اتصال پنل ها باید فرآیند شمع بندی پیش رود ، که برای ایجاد مقاومت در زمانِ بتن ریزی سطح سقف خواهد بود . شما باید تا زمان خشک شدن ، بتن شمع ها را برندارید .

  1. اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی

از مهم ترین مراحل نصب سیستم تری دی پنل پیش از شاتکریت پایانی اجرای تاسیسات می باشد . در این مراحل کلّیه ی لوله های مورد نیاز بایستی از دیوارها عبور پیدا کند . زیرا این کار پس از انجام فرآیند بتن پاشی سخت و پیچیده خواهد بود ‌.

  1. در نهایت شاتکریت و بتن پاشی

پس از انجام مراحل گفته شده ، به صورت قدم به قدم در پایانِ کار نوبت به بتن پاشی پانل ها خواهد رسید . در این مراحل ملات بتن با سرعت و فشار بالا به دیوار پاشیده خواهد شد . سپس با بهره گیری از ابزار مهندسی سطح بتن یکپارچه می شود .

به عبارتی سیستم تری دی پنل بدون استفاده از سازه فلزی و بتنی می تواند ، مزایای بسیاری در دِل خود جای بدهد . یکی از این مزیت ها که قابل توجه است ، اتصال تمامی دیوارها به یکدیگر خواهد بود .

سخن آخر

سیستم تری دی پنل نوعی دیوار آماده است و کاربردهای متعددی دارد . هرچند این نوع از دیوارها قابل استفاده در اسکلت های فلزی و بتنی ساختمان می باشد ، ولی در ساختمان های بدون اسکلت فلزی هم قابل استفاده خواهد بود . برای این کار تنها باید مراحل متنوعی چون ؛ زیرسازی ، آرماتوربندی ، اجرای پانل و … با دقّت و بررسی های لازمه پیش رود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خرید یونولیت در تاکستان قزوین

خرید یونولیت در تاکستان قزوین

خرید یونولیت در تاکستان قزوین را از مجموعه ایران یونولیت انجام دهید که از برترین تولیدکنندگان یونولیت استاندارد در کشور می باشد. یونولیت با ویژگی

مشاهده »
خرید یونولیت در آبعلی

خرید یونولیت در آبعلی

خرید یونولیت در آبعلی را از کارخانه ایران یونولیت انجام دهید که یکی از تولیدکنندگان برتر یونولیت در ایران می باشد. یونولیت با ویژگی های

مشاهده »
خرید یونولیت در پرند

خرید یونولیت در پرند

خرید یونولیت در پرند را از بزرگترین تولیدکننده یونولیت در کشور انجام دهید که باکیفیت ترین این محصولات را با قیمت مناسب ارائه می کند.

مشاهده »
خرید یونولیت در اسلامشهر

خرید یونولیت در اسلامشهر

خرید یونولیت در اسلامشهر باید بر اساس درک درستی از کاربرد موردنظر و ویژگی ها و خصوصیات یونولیت باشد. اسلامشهر، مرکز شهرستان اسلامشهر می باشد

مشاهده »