آیا یونولیت ضد آب است ؟

یونولیت ضد آب
دسته بندی:
چیکید محتوا
آیا یونولیت ضد آب است ؟

یونولیت که با نام هایی دیگر چون ؛ پلاستوفوم ، پلی استایرن انبساطی یا EPS ، آکاسیف شناخته می شود ، به عبارتی یک ماده خنثی و متخلخل است . یونولیت ضد آب دارای وزن بسیار کمی می باشد . این ماده برای نخستین بار طی سالِ 1839 توسطِ ادوارد سیمون به صورت کاملاً تصادفی کشف شد .

یونولیت ضد آب

اکنون یونولیت کاربردهای بسیاری در دِل خود جای داده است . در واقع آن از پلاستیک تهیه شده از استایرن مونومر تولید می گردد و بیش از %95 آن از هوا تشکیل می شود ‌. یونولیت در دمای اتاق جامد می باشد ، ولی در صورت افزایش دمای هوا ذوب شده و مایع می شود .

مراحل تولید یونولیت

ما در این قسمت از مطلب خود شما را با مراحل تولید یونولیت ضد آب آشنا خواهیم ساخت .

پلاستوفوم در سه مرحله اصلی یعنی پیش انبساط ، تثبیت و شکل دهی تولید و روانه بازار فروش می شود . برای تولید یونولیت دانه های پلی استایرن با پنتان آغشته گردیده در دمای بیشتر از نود درجه سانتیگراد پیش فوم می گردد .

حال حجم پلاستوفوم به بیست الی پنجاه برابر حجم نخستین خود می رسد . دانه های حجم گرفته ، به مدّت شش الی دوازده ساعت برای دستیابی به حالت تعادل نگاه داشته شده و نهایتاً عملیات قالب گیری انجام می شود .

 در نتیجه بلوک یونولیت مادر به واسطه ی دستگاه های ویژه به انواع ؛ دیواری ، بلوکی و … تبدیل می گردند .

آیا یونولیت ضد آب است ؟

اکنون به سؤال شما پاسخ خواهیم داد ، که آیا یونولیت ضد آب است ؟ بهتر است ، چنین بگوییم دوستان که آکاسیف مزیت های متعددی دارد ! مهم ترین این مزیت ها دربرگیرنده ؛ طول عمر بالا ، وزنی بسیار کم ، استحکام خارق العاده در مقابل ضربات ، استحکام بالا در برابر خوردگی و مواد شیمیایی ، و … می باشند .

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که آکاسیف در دِل خود جای داده ، یونولیت ضد آب است ! امّا این یعنی چه ؟ در واقع آکاسیف در مقابل نفوذ آب و رطوبت میزان استحکام بسیار بالایی داشته و به همین خاطر یک ماده ضد آب معرفی می شود .

به عبارتی انواع بلوک یونولیت ، دیواری و … در عایق بندی قسمت های متنوع ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .

از آن سوی که جذب آب پلی استایرن بسیار کم است و سلول EPS به حالت داخلی متصل به هم دیگر نیست ، مقاومت EPS در برابر نفوذ آب فوق العاده می باشد . البته باید توجه داشته باشید ، که مقدار مقاومت آکاسیف ها در مقابل نفوذ آب و رطوبت ارتباطی مستقیم با مقدار دانسیته آن ها داراست .

به هر مقدار که دانسیته یونولیت بیشتر باشد ، دانه پلی استایرن در فواصل کمتری در کنار یکدیگر قرار گرفته و وزن بیشتری خواهند داشت . در نهایت یونولیت ضد آب مقاومت بالاتری در برابر آب از خود نشان خواهد داد .

پلاستوفوم می تواند ، در دانسیته گوناگون از یک تا بیش از پنجاه وجود داشته باشد و به همین دلیل می توانند ، قابلیت جذب آب گوناگونی داشته باشند ‌.

بیشتر بخوانید: یونولیت بسته بندی

استحکام یونولیت در مقابل بخار آب

همانطور که مقدار نفوذ آب به پلاستوفوم با افزایش مقدار چگالی آن کاهش می یابد ، مقدار نفوذ بخار آب به فوم می تواند ، تحت تأثیر مقدار دانسیته آن باشد . به عبارتی در مدّت زمان طولانی « مثلاً یک ماه » مقدار کاهش استحکام حرارتی براثر جذب آب تقریباً %22 می باشد . به هر مقدار دانسیته یونولیت ها بیشتر گردد ، اندازه سلول آن کاهش می یابد و با حدفاصل کمتری در کنار یکدیگر قرار می گیرد ، یونولیت ضد آب تر بوده و نفوذ بخار آب درون آن سرسخت تر خواهد بود .

انواع پلاستوفوم و کاربردهای گوناگون آن

فوم ها هم اکنون می توانند ، انواع گوناگونی داشته باشند . هریک از آن ها می توانند ، توسطِ داشتن خصوصیات و ویژگی های خارق العاده خود از کاربردهای متنوعی برخوردار باشند . برخی از متداول ترین فوم ها و کاربردهای آن ها عبارت است از ؛

  1. پلاستوفوم های فشرده

این نوع از یونولیت ضد آب دارای دانسیته بیش از چهل بوده و همچنین وزن بالایی دارد و می تواند در صنایع گوناگونی چون ؛ صنعت ساختمان سازی ، اتومبیل سازی ، ساخت درب و پنجره های ضد سرقت ، مجسمه سازی و … کاربرد به سزایی داشته باشد .

  1. بلوک فوم استاندارد

بلوک فوم که اغلب دارای چگالی چهارده می باشند ، در ساخت قالب بتن در سقف هایی گوناگون چون ؛ سقف دال یکطرفه مورد استفاده قرار می گیرند .

  1. فوم دیواری

یونولیت ضد آب دیواری یکی از انواع یونولیت محسوب می شود ، که به حالت متنوعی چون ؛ دیوارپوش های فوم ، آکاسیف دیوار تزئینی ، پنل سه بُعدی دیوار در دسترس می باشند . حال این نوع از فوم ها کاربردهایی مختلف در صنایع متعدد چون ؛ ساختمان سازی و دکوراسیون ساختمان هم دارد .

آیا یونولیت درون آب فرو می رود ؟

به حالت کلّی هر جسمی که چگالی کمتری از چگالی آب داشته باشد ، برروی سطح آب شناور خواهد شد . این موضوع در ارتباط با یونولیت ها نیز صادق است . همانطور که گفتیم ، یونولیت ها چگالی مختلفی دارند . ولی از آن سوی که چگالی آب 997 kg / m3 می باشد ، برروی آب به حالت شناور بوده و به درون آب فرو نمی رود .

سخن آخر

فوم ها به عنوان یکی از پُرکابردترین مواد در بسیاری از صنایع معرفی شده است ‌. یونولیت ضد آب دارای ویژگی های بسیاری همانند ؛ طول عمر بالا ، استحکام در مقابل ورود ضربه و فشار و … است .

در جواب به این پرسش شما که یونولیت ها ضد آب هستند یا نه ! بایستی بگوییم ، که مقدار استحکام فوم ها در مقابل آب و رطوبت به مقدار چگالی و کیفیت پخت آن ها بستگی دارد . ولی در مجموع این ماده می تواند ، استحکام بسیار مطلوبی در مقابل رطوبت و آب از خود نشان دهد .

پس شما می توانید ، با اطمینان خاطر برای عایق بندی قسمت های مختلف ساختمان و همچنین در صنایع متنوع از آن استفاده نمایید ‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیوارپوش یونولیتی

دیوارپوش یونولیتی چیست؟

دیوارپوش یونولیتی ، با ظاهر زیبا و کیفیت بالایی که دارد می تواند در مکان های مختلفی مورداستفاده قرار بگیرد. یونولیت به عنوان یکی از

مشاهده »
یونولیت بسته بندی کیس

یونولیت بسته بندی کیس

یونولیت بسته بندی کیس با هدف سالم رساندن این محصول به دست مشتری و مصون ماندن از آسیب های مختلف در مسیر، مورداستفاده قرار می

مشاهده »
بسته‌بندی چرخ گوشت

بسته‌بندی چرخ گوشت

بسته‌بندی چرخ گوشت با استفاده از محصولات مختلفی انجام می شود که یکی از بهترین آنها، یونولیت یا پلاستوفوم می باشد. چرخ گوشت یکی از

مشاهده »